drukuj

Elemental Holding i Triathlon

20/08/2019

Wielki finał Elemental Tri Series 2019 w Białymstoku

18 sierpnia 2019 r. był dniem finału cyklu Elemental Tri Series 2019, Mistrzostw Polski na dystansie standard, Mistrzostw Polski w Paratriathlonie oraz Integracyjne Mistrzostw Polski Sztafet w Paratriathlonie. W ubiegły weekend Białystok znów stał się stolicą triathlonu, a Mistrzami Polski w dystansie olimpijskim zostali: Marta Łagownik oraz Kacper Stępniak.

Start i meta zlokalizowane zostały na białostockiej plaży Dojlidy, co pozwoliło decenić urok Białegostoku wszystkim, którzy nie mieli wcześniej okazji poznać tego miasta. Na zawodników czekały:

• dystans olimpijski z draftingiem (Elita, U23 oraz Junior);
  • dystans olimpijski bez draftingu (Age-Group)
  • sprint i supersprint z draftingiem.

Dodatkowo po raz pierwszy zostały rozegrane Mistrzostwa Polski w Paratriathloniena dystansie sprint (starty indywidualne oraz integracyjne sztafety). Poza zmaganiami triathlonowymi odbyły się również towarzyszące imprezy biegowe: 10K Run Series na dystansie 10km dla dorosłych oraz Elemental Kids dla dzieci na dystansach: 200 m, 500 m i 1000 m.

Pierwszym dystansem, który rozpoczął zmagania triathlonowe był start dystansu supersprint (Puchar Polski i Age Group), a pierwszy na metę przybył Filip Glapa (KS UAM Triathlon Poznań Tricentre) z wynikiem 00:33:34. Drugie miejsce na mecie należało do Antoniego Borys (Miejski Klub Pływacki Szczecinek), który uzyskał czas 00:34:02. Trzeci na podium był Filip Gruszczyński z wynikiem 00:35:01. Wśród kobiet najlepszą na dystansie supersprint okazała się Martyna Kijak z czasem 00:40:53, druga na mecie była Oliwia Talkowska (KS TRIATHLON Szczecinek – 00:41:48), zaś na trzecim miejsce była Emelie Lindholm (Junior Luft Tri Team – 00:46:00).

O 10:30 na trasę wyruszyli triathloniści rywalizujący na dystansie sprint (Puchar Polski i Age Group). W tej grupie wyniki wyglądały następująco: pierwsze miejsce zajął Dorian Horsten (Tri Talent Team Gdańsk) z czasem 01:01:36, drugie miejsce - Marcel Markiewicz (KS UAM Triathlon Poznań), czas to 01:02:03. Trzecim zawodnikiem był Karol Janicki (UAM TRIATHLON POZNAŃ Tricentre) z wynikiem 01:02:27.
Rywalizację kobiet na dystansie sprinterskim wygrała Elonora Tyndzik, która uzyskała czas 01:12:52, druga na mecie była Kasia Stroińska (SKS OBORNIKI – wynik 01:14:00), a trzecie miejsce na podium przypadło Joannie Baj (Triathlonowa Akademia Młodzieży – 01:15:46).

Jako kolejne rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Elity na dystansie olimpijskim: pierwsi wystartowali mężczyźni, rozpoczynając finałową część całego sezonu ETS. W zaciętej rywalizacji tytuł Mistrza Polski wywalczył Kacper Stępniak (UKS Tri-Team Rumia) osiągając czas 01:52:41. Srebrny medal przypadł Michałowi Oliwie (KS AZS-AWF Katowice), a był to wynik uzyskania czasu 01:54:47. Na trzecim miejscu i z brązowym medalem zawody zakończył Maciej Bruździak (UKS DWÓJKA MORENA GDAŃSK) z wynikiem 01:55:20. W kategorii Elita JUN (18-19 lat) pierwszym na podium był Dawid Goryński (02:02:42), drugie miejsce zajął Kuba Kowalski (02:04:47), trzecie - Adrian Jankowski (02:17:06). Pierwszym mężczyzną na dystansie olimpijskim w kategorii U-23 był Michał Oliwa z czasem 01:54:47, drugim na podium był Maciej Bruździak z wynikiem 01:55:20, a na trzecim miejscu uplasował się Daniel Juszkowiec (01:57:28).

Mistrzynią Polski Elity na dystansie olimpijskim została Marta Łagownik (UKS Dwójka Morena Gdańsk). Marta swoje zmagania o tytuł Mistrzyni Polski zakończyła z wynikiem 02:07:55. Srebrny medal wywalczyła Paulina Klimas (KS AZS-AWF Katowice), która uzyskała wynik 02:09:46. Brąz należał do Marii Pytel (czas: 02:11:04). Wśród kobiet pierwsze miejsce na dystansie olimpijskim w kategorii U-23 zajęła Aleksandra Sikora z czasem 02:13:24, drugą lokatę wywalczyła Klaudia Petters z wynikiem 02:22:48, a na trzecim miejscu uplasowała się Oliwia Kwaśkiewicz z czasem 02:28:07.

Najlepszą sztafetą na dystansie olimpijskim była drużyna „Beko” w składzie: Paweł Nowosielski, Cezary Kazimierski i Kuba Perkowski. Drugie miejsce wywalczyła sztafeta „LABOSPORT Team” w skład której wchodzili: Kamil Chylak, Marcin Florek, Mateusz Górski. Na trzecim miejscu uplasowała się sztafeta „3T BIAŁYSTOK”, którą reprezentowali: Marek Jasionowski, Patryk Drężek, Marcin Milczunas.

Po starcie „olimpijki” swoje zmagania rozpoczęli zawodnicy biorący udział w Mistrzostwach Polski w Paratriathlonie i Integracyjnych Mistrzostwach Polski Sztafet. Obydwa zmagania rozegrane zostały na dystansie sprinterskim. Mistrzem Polski w Paratriathlonie w grupie M-PTS5 został Marcin Makar, który uzyskał czas 01:22:50. Srebrny medal należał do Bogdana Bachorskiego (KS Przaśnik Przasnysz) z wynikiem 01:24:37. Brąz zdobył Sebastian Szymański (Asseco Active Team) z czasem 01:28:25. Pierwsza lokata na podium w grupie M-PTS4 należała do Macieja Jaraszek (PULS TRI TEAM/ SSN Start Łódź – 01:28:48), natomiast w grupie M-PTS3 pierwszym na podium był Rafał Krajewski (START Wrocław – 01:58:57). Wśród kobiet pierwsze miejsce z grupy K-PTS5 zajęła Marta Dzieciątkowka z wynikiem 01:24:47. W grupie K-PTS4 pierwsza lokata należała do Moniki Belczewskiej (Szansa start Gdańsk; czas 01:31:06). W Integracyjnych Mistrzostwach Polskich Sztafet pierwszą na mecie była sztafeta GIANT&LIV, w składzie której był Zbigniew Maciejewski, Piotr Ławicki i Marcin Ławicki.

Starty Mistrzostw Polski Age Group na dystansie olimpijskim zostały przeprowadzone w dwóch falach. Zwyciężyłł Łukasz Lis (TRICLUB) z wynikiem 01:57:34, drugie miejsce należało do Dominika Pikorskiego (3WATERS; czas: 02:01:01), trzeci na podium był Rafał Wąsowski (Najmowicz Triathlon; 02:03:08). Wśród kobiet pierwsze miejsce wywalczyła Izabela Janusz (TRIATHLON CLUB WROCŁAW) z wynikiem 02:19:52, drugie: Kamila Lulińska (UKS TRS SUSZ; czas: 02:20:58), zaś trzecią lokatę zdobyła Monika Chodyna (3life team Najmowicz Triathlon; 02:23:14).

W rywalizacji biegaczy 10K Run Series na trasie atestowanej przez PZLA najszybszy okazał się Szymon Koncewicz z czasem 00:37:31. Najszybszą biegaczką wśród kobiet została Kinga Zujko, która ukończyła bieg z wynikiem 00:43:24. Jak zawsze imprezą towarzyszącą triathlonowi w Białymstoku były Elemental Kids - biegi najmłodszych na dystansach: 200m, 500m i 1000m.

Zawody w Białymstoku kończą cykl zawodów Elemental Tri Series 2019. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, zarówno zawodnikom jak i kibicom. Do zobaczenia na trasach Elemental Tri Series 2020.